آرایشی،بهداشتی و سلامت, لوازم آرایشی

خشکی پوست و راه حل درمان (8 دلیل برای خشکی پوست شما و راه حل درمان)

خشکی پوست و راه حل درمان

خشکی پوست و راه حل درمان

آیا تا به حال احساس کرده اید که پوست شما گاهی بعد از حمام، پاکسازی یا مرطوب کردن آن دچار خشکی می شود؟ نگران نباشید، ما می دانیم چرا!

پوست شما آینه چیزی است که در بدن شما اتفاق می افتد. بنابراین، این یکی از بهترین هشدارها برای دانستن اینکه آیا سالم هستید یا خیر می باشد. وقتی صورت شما شروع به پر شدن از آکنه، قرمزی، جای زخم یا خشکی می کند، نشانه واضحی است که باید کاری انجام دهید.

یکی از این نگرانی ها احساس خشک شدن پوست است. که طی آن پوست احساس کشیدگی، استرس، خشکی و ناراحتی می کند. آیا شما آن را احساس کرده اید؟ البته، به همین دلیل است که اینجا هستید – تا بدانید چرا پوست شما خشک می شود و چگونه از شر آن خلاص شوید. پس بیایید آن را بررسی نماییم.

چرا پوست شما خشک می شود؟

احساس خشک شدن پوست قطعا نشانه ای از پوست ناسالم و آسیب دیده است. و این باعث شده نتواند از شما در برابر محیط بیرون محافظت کند.

اما قبل از اینکه دلایل واقعی احساس خشک شدن پوستتان را بیابید، ابتدا بدانید که پوست شما چگونه کار می کند و از چه چیزی باید مراقبت کنید.

پوست یک اندام زیبا است که از لایه های مختلفی تشکیل شده است. و دو لایه بالایی پوست بدون توجه به اینکه نوع پوست شما چرب است یا مختلط بر پایه چربی است. این بدان معنی است که تمام رطوبت از محیط وارد پوست می شود. سبوم ماده ای روغنی است که در غدد سباسه تولید می شود.این ماده با مولکول های چربی به نام لیپیدها ترکیب شده و یک پوشش محافظ روی سطح پوست ایجاد می کند.این لیپیدها به آبرسانی پوست کمک کرده و از آن در برابر عوامل بیماری زا بالقوه مضر مانند باکتری ها و قارچ ها محافظت می کنند.

 حال شما‌ هنگام استفاده از محصولات مراقبت از پوست رقت انگیز که پوست شما را خشک می کند یا با عادات بد مراقبت از پوست باعث می شوید که پوست شما حالت طبیعی خود را از دست داده و صورت شما خشک و کم آب شود.

 محصولات مراقبت از پوستی که استفاده می‌کنید می‌توانند عامل اصلی بیماری پوستی شما باشند. همچنین می توان گفت عادات شما و نحوه رفتار با پوستتان نیز می‌توان تا حد زیادی علت ترک خوردن پوستتان باشد.

کدام محصولات مراقبت از پوست باعث خشک شدن صورت می شود؟

اولین قدم مراقبت از پوست شما می تواند پاکسازی باشد،  واضح است که  بیشتر پاک کننده هایی که در بازار داریم، به معنای واقعی کلمه بد هستند، شوخی نیست. آنها پر از سولفات ها و الکل هستند که می توانند به راحتی روغن های طبیعی محافظ پوست را از بین ببرند و باعث عدم تعادل در سطوح بهینه پوست شوند.

فقط بطری پاک کننده خود را بچرخانید، و ماده ای به نام Sodium Lauryl Sulfate یا Sodium Laureth Sulphate، که معمولاً SLS یا SLES شناخته می شود، پیدا خواهید کرد. این اساساً ماده ای است که به پاک کننده های شما کمک می کند تا هنگام مالیدن روی پوست کف ایجاد کنند. بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر یک شوینده کف کند، به این معنی است که پوست شما تمیز می شود.

توجه: اگرچه SLS ها پوست شما را تمیز می کند، اما در صابون های ظرفشویی نیز استفاده می شود. پاک کننده های شما با 1٪ SLS، صابون ها با 3٪ و شامپوها با 10-25٪ غلیظ شده اند. شما خودتان می توانید بفهمید که این محصولات زیبایی چقدر خطرناک هستند.

در حال حاضر، سولفات های عالی در بازار وجود دارد که پوست شما را خشک نمی کند و ملایم است، اما همیشه بهتر است از خرید سولفات ها خودداری کنید. کافی است دفعه بعد هنگام خرید این مورد را در نظر بگیرید.

لایه بردارهای خشن یکی دیگر از محصولات مراقبت از پوست هستند که می توانند باعث خشکی بیش از حد پوست شما شوند.

چگونه از شر خشکی پوست خلاص شویم

کاملا بدون سولفات

قبلاً به شما گفته شد که سولفات ها چقدر برای پوست شما مضر هستند. و انها می توانند پوست را خشک، کدر و کم آب کنند. اگر در سطح شدیدی از خشکی و احساس سفت شدن پوست هستید، ابتدا باید محصولات مراقبت از پوست و موی خود را بدون سولفات مصرف کنید.

پاک کننده های کف کننده خود را کنار بگذارید.

این دو نکته به هم مرتبط هستند زیرا سولفات ها یکی از مواد اصلی برای ایجاد کف در پاک کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین آنها به طور طبیعی بسیار باعث خشکی پوست می شوند.

اگر شما یک نوع پوست چرب مستعد آکنه دارید و به همین دلیل از یک پاک کننده کف کننده (برای کمک به از بین بردن چربی اضافی پوست) استفاده می کنید. ابتدا باید سعی کنید به سراغ پاک کننده های ضد آکنه ژل و غیر کومدون زا بروید. کار را به آرامی انجام دهید اما اگر آنقدر به پاک کننده خود علاقه دارید که نمی توانید آن را تغییر دهید، باید صورت را با یک مرطوب کننده غلیظ عالی مرطوب کنید تا از خشکی دور بمانید.

در اینجا برخی از بهترین پاک کننده های بدون سولفات برای پوست های خشک وجود دارد که باعث بهتر شدن آن می شوند.

محصولات بدون سولفات با برند اصلی

تخفیف ویژه کاربران مجله افق برتر

کد  : Paeezane

(تخفیف 30.000تومانی ویژه خرید اول،حداقل سفارش 150.000ت)

انجام پاکسازی مضاعف

یک راه بهتر برای مقابله با پوست خشک این است که پاکسازی مضاعف را به بخشی از کار روتین خود تبدیل کنید. پاکسازی مضاعف یک تکنیک قدیمی است که شامل استفاده از روغن پاک‌کننده برای حذف آرایش و آلودگی و همچنین برای تمیز کردن کامل صورت است.

صورت خود را بیش از حد نشویید

یکی از ساده ترین عادات مراقبت از پوست که می تواند باعث خشکی و سفت شدن بیش از حد پوست شود. شستن بیش از حد صورت است.

حال چگونه می دانید هر چند وقت یکبار باید صورت خود را تمیز کنید؟

شست و شوی صورت دوبار در روز کافی است. اما هنگامی که به باشگاه می روید یا باید برای موقعیتی در وسط روز آرایش کنید، و با اینکار باعث شست و شوی صورت خود می شوید . هرگز فراموش نکنید که هر بار بعد از پاکسازی صورت خود را مرطوب کنید.

از لایه برداری شدید اجتناب کنید

لایه برداری را می توان به دو صورت انجام داد، از نظر شیمیایی با موادی مانند AHA و BHA و به صورت فیزیکی با تکه های بافت دار و ذرات درشت در محصولات زیبایی. بیایید اکنون در مورد هر یک از راه ها به صورت جداگانه صحبت کنیم.

طرفداران لایه برداری شیمیایی آن را برای آکنه، اسکار آکنه، احتقان پوست، هایپرپیگمانتاسیون، ضد پیری دوست دارند. اما افراط  در همه چیز بد است. و اگر از اینها استفاده می کنید و پوست صورتتان خشک می شود، پیشنهاد می کنم تمام محصولات حاوی این مواد را برای یک هفته یا بیشتر کنار بگذارید. همچنین، مرطوب کننده ها را فراموش نکنید.

ممکن است شنیده باشید که باید هفته ای دو بار لایه برداری فیزیکی انجام دهید. این یک قانون کلی برای قرن ها بوده است. اما به نظر می آید لایه برداری فیزیکی بیشتر از اینکه برای پوست شما مفید باشد ضرر دارد. همانطور که اسکراب های ساینده در از بین بردن سلول های مرده خوب عمل می کنند. حال ممکن است پوست حساس را تحریک کرده و در صورت استفاده شدید و طولانی تر باعث ایجاد پارگی های کوچک شوند.

بنابراین، از این اسکراب ها فقط یک بار در هفته یا یک هفته در میان استفاده کنید و در حین انجام آن با ملایمت این کار را انجام دهید.

در مجموع، لایه برداری خوب است اما بشرطی که این کار را بیش از حد یا شدید انجام ندهید.

همچنین سعی کنید از یک پد پاک کننده اورگانیک برای پاک کردن آرایش استفاده کنید تا روی پوست ملایم باشد.

آب داغ برای شستشوی صورت ممنوع

برخی از شما دوست دارید صورت خود را با آب گرم بشویید، به خصوص در زمستان، درست است؟ اما، لطفا به خاطر پوست خود این کار را انجام ندهید. استفاده از آب داغ به سلول‌های کراتین روی خارجی‌ترین لایه پوست، یعنی اپیدرم آسیب می‌زند، و این سلول‌ها را مختل می‌کند و از حفظ رطوبت آن‌ها جلوگیری کرده و در نتیجه پوست شما خشک و سفت می‌شود.

در عوض، از آب ولرم استفاده کنید که به سرعت تمام روغن های طبیعی سالم را از پوست شما پاک نکند.

از دوش آب گرم و طولانی خودداری کنید

همه ما عاشق دوش آب گرم هستیم و ای کاش می توانستیم مدت بیشتری در آن بمانیم، اما این یک واقعیت است که دوش آب گرم طولانی مدت می تواند پوست (صورت و بدن) را کم آب کند‌. و به همین دلیلی باید زمان استفاده از دوش آب گرم را به حداقل برسانیم.

استفاده نادرست از سرم اسید هیالورونیک

هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و به حفظ رطوبت و ترمیم پوست کمک می‌کند. با افزایش سن، میزان  تولید شده آن کاهش یافته و مهم است که این مقدار دوباره تامین شود. با انتخاب محصولات حاوی هیالورونیک اسید و استفاده صحیح از آن‌ها، می‌توانید پوستتان را دوباره جوان کنید.

سرم هیالورونیک اسید با وزن مولکولی ترکیبی را خریداری کنید

مولکول‌های هیالورونیک اسید، به طور معمول برای عبور از لایه‌های پوست بسیار بزرگ هستند. بنابراین محصولی را انتخاب کنید که دارای وزن مولکولی ترکیبی هستند. 

وزن مولکولی پایین، می‌تواند عمیق‌تر وارد پوست شود.

اگر پوست چرب و ترکیبی دارید از سرم هیالورونیک اسید بر پایه آب استفاده کنید.

 این کار به شما کمک می‌کند تا از وارد کردن بیش از حد روغن‌های غیرضروری به پوست خود جلوگیری کنید.  

 برای پوست‌های خشک و معمولی از سرم هیالورونیک اسید بر پایه آب یا روغن استفاده کنید

 سرم‌های هیالورونیک اسید بر پایه روغن، آب را روی پوست خشک نگه می‌دارد و سلول‌ها را هیدراته می‌کند بدون اینکه منافذ پوست مسدود شوند. 

احساس خشک شدن پوست خوب است یا بد؟

احساس خشک شدن پوست بدیهی است که بد است. زیرا نشانه ای از سلول های پوستی ناسالم و آسیب دیده است. و پوست سالم باید بعد از شستشو احساس تمیزی و راحتی داشته باشد نه خشک و سفت. اگر پوست شما حتی بعد از مرطوب‌کننده احساس خشک شدن می‌کند، به این معنی است که به محصولی سنگین‌تر و بهتر بر پایه کرم نیاز دارید.

نتیجه گیری به موضوع 

پوست ما اساساً به دلیل محصولات و عادات خشن مراقبت از پوست احساس خشکی می کند. رایج ترین آنها استفاده از سولفات ها بر روی پوست و مرطوب نکردن مناسب آن است. شسته شدن بیش از حد صورت. استفاده از لایه بردارهای خشن. استفاده از آب داغ برای پاکسازی و دوش گرفتن طولانی مدت است. اگر هیچ کدام از اینها دلیل خشک شدن پوست شما نیست، اکیداً توصیه می‌شود پس از آن به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.