ماشین ظرف شویی

راهنمای خرید بهترین ماشین ظرفشویی ایرانی و خارجی

ظرفشویی مناسب برای شما کدام است

شستن هر روز ظرف ها کار طاقت فرسایی است. طبق آمار ، زنان خانه دار سالانه حداکثر 300 ساعت را به این نوع کارها اختصاص می دهند. سال هاست که ، ماشین ظرفشویی با طراحی خاص برای سهولت کار در آشپزخانه برای افراد به فروش می رسید ، اما فقط 2٪ از آنها برای انتخاب ماشین ظرفشویی برای خانه خود تلاش کردند.

امروز ما به شما کمک خواهیم کرد.که چگونه مدل ماشین ظرفشویی با دارا بودن همه ویژگی های مثبت و منفی را انتخاب نمایید.

در ادامه با مجله اینترنتی افق برتر همراه باشید.

روش کار

بسیاری از کاربران با عملکرد ماشین ظرفشویی مدرن آشنا نیستند در صورتی که بسیار ساده هستند. در آغاز فرآیند ، محصول آب را جمع می کند ، سپس فرآیند شست و شوی طبق برنامه ای وارد شده به دستگاه بازخوانی شده ، سپس مواد شوینده اضافه می شود و آب به دمای از پیش تعیین شده گرم می شود.

کل فرآیند این فن آوری به چندین مرحله تقسیم می شود

 1. ظروف استفاده شده را در سبدهای مخصوص ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم قرار داده و مواد شوینده را در یک محفظه جداگانه می ریزند.
 2. برنامه مورد نظر انتخاب شده و دکمه شروع فشار داده می شود.
 3. مخزن کاملاً پر از آب می شود ، در حالی که آب با فشار از نازل آب فشان های آن عبور کرده آلودگی ها و چربی های ظروف  از بین می رود. دستگاه به طور مستقل آب را گرم می کند. برای این منظور یک المنت حرارتی با یک فرایند گردش آب در دستگاه نصب شده است.
 4. مواد شوینده وارد آب گرم می شوند و محلول با فشار زیاد از بالا به پایین به داخل یک یا چند مخزن کار ، جایی که قفسه ها قرار دارند ، با استفاده از پمپ پاشیده می شود. تمام زباله های حاصل از فرآیند شستشو به سمت پایین جریان می یابد.
 5. آب آلوده فیلتر شده و به مخزن فشار برمی گردد. در پایان فرآیند شستشو ، پمپ تخلیه پسماند را به فاضلاب تخلیه می کند.
 6. مجدد آب خالص به داخل دستگاه پمپ می شود و روند شستشو را تکمیل می نماید.
 7. پس از پایان شست و شو، فرآیند نهایی آغاز می شود – خشک کردن ظروف.

مدل های مختلف گزینه های خشک کردن زیادی را ارائه می دهند. بنابراین هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشید.

انواع ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام مدل ماشین بهتر است ، باید با طراحی مدل های مختلف آشنا شوید . بسته به مکان این دستگاه به انواع مختلف تقسیم می شوند:

ماشین ظرفشویی داخلی

در محفظه های آشپزخانه نصب می شوند. به طوری که در داخل خودنمایی نمی کند. در میان این محصولات ، مواردی ساخته شده اند که به طور کامل در داخل کابینت پنهان نیستند.

ماشین ظرف شویی مستقل

کاملاً بصورت مجزا می تواند در هرجای آشپزخانه جای بگیرد.بیشتر درخارج از محفظه ها قرار می گیرد ، اما بدلیل داشتن طرح بندی های متفاوت می توانید آن را کاملاً هماهنگ انتخاب نمایید.

ماشین ظرف شویی رومیزی

برای یک آشپزخانه کوچک بهتر است. اندازه این محصولات شبیه اجاق های مایکروویو است و می تواند در هر مکان آزاد در منزل یا محل کار نصب شود ، به عنوان مثال روی پیشخوان حمام. میز آشپزخانه ، نزدیک سینک ظرفشویی.

 • نسخه رومیزی یک خرید ایده آل برای یک خانواده کوچک یا یک زوج مسن است که در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنند ، جایی که فضای کمتری برای آشپزخانه اختصاص داده شده است.

معیارهای انتخاب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی نه تنها به این دلیل که همه کارهای روزمره را برای شما انجام می دهد خوب است ، با تکنولوژی های جدید بکار رفته در مدل های جدید بلکه باعث صرفه جویی در مصرف آب ، برق و کاملا تمیز کردن ظروف می شود.

 در حین کار ، دستگاهای جدید با تکنولوژی های روز انرژی کمتری نسبت به کتری برقی معمولی مصرف می کند و فقط 8 تا 12 لیتر آب مصرف می کند.

در این دستگاه حتی می توانید اسباب بازی های پلاستیکی ، دمپایی لاستیکی ، فیلترهای هود آشپزخانه و بسیاری از موارد دیگر را که قبلاً با دست شسته شده اید بشویید.

ابعاد واحد و ظرفیت مخزن

مهمترین معیار هنگام انتخاب ماشین ظرفشویی ظرفیت محفظه کار است. جایی که تمام فرایندهای اصلی در آن انجام می شود: این ویژگی است که نشان می دهد این دستگاه چه مقدار ظرف را می تواند بشوید.

مدل های مدرن ماشین ظرفشویی حاوی حداقل 4 و حداکثر 17 مجموعه:

 • محصولات رومیزی – 4-6 مجموعه ، زیرا حاشیه کمی دارند ، فقط 50 سانتی متر.
 • مدل های باریک (عرض 450 میلی متر) می تواند 9 تا 11 مجموعه را در خود جای دهد.
 • اندازه ماشین آلات استاندارد به شما امکان می دهد 12 تا 17 مجموعه را بشویید.

برای صرفه جویی در هزینه ، کارشناسان توصیه می کنند.دستگاه را یک بار در روز روشن کنید تا تمام ظروف جمع شده در روز را در آن قرار دهید. به عنوان مثال ، یک خانواده سه نفره حداقل از 9 ظرف در روز استفاده می کنند که همراه وسایل جمع شده در طول روز به دستگاه اضافه شود.

کلاس نظافت

برای ماشین های ظرفشویی 7 کلاس راندمان شستشو در نظر گرفته شده است. به تشبیه با صرفه جویی در انرژی ، یک تعیین از A به G ایجاد می شود. حرف اول یک کلاس بالا را نشان می دهد ، و آخرین – پایین ترین سطح. هرچه این پارامتر بالاتر باشد ، شستشو بهتر است . اما هزینه مدل افزایش می یابد.

ماشین ظرفشویی را به درستی انتخاب کنید.تا ظرف هایتان همیشه کاملا تمیز باشند.

مصرف آب

بیشتر مدلهای استاندارد از 14 تا 15 لیتر آب برای کل چرخه کار و 0.85 کیلووات در ساعت استفاده می کنند. در حالی که آنها مقرون به صرفه تر هستند. اما مدل های بهتر تر از 8 تا 9 لیتر آب 0.62 کیلووات در ساعت استفاده می کنند و گران قیمت تر می باشند. بنابراین ، هنگام انتخاب ظرفشویی در آشپزخانه ، کاربران باید توجه ویژه ای به این پارامترها ، نه تنها در حالت اقتصادی ، بلکه در حالت عادی نیز داشته باشند.

کلاس انرژی

اساساً همه مدل ها از کلاس پایین تر از A نیستند. اما یک مدل خوب می تواند دارای درجه A + یا حتی A ++ باشد و مصرف برق ماشین ظرفشویی در این مورد 0.61-0.68 است کیلووات در ساعت کار می باشد.که در درازمدت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

نحوه خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی

خشک کردن ظروف در ماشین های ظرفشویی به سه روش اصلی اتفاق می افتد.

سیستم میعان

در بعضی از ماشین های ظرفشویی از سیستم میعانی برای خشک کردن ظرف ها استفاده می شود. به طوری که ظروف بدون استفاده از المنت برای تولید گرما و به طور طبیعی خشک می شوند. این موضوع مصرف انرژی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.در این سیستم از آب داغ برای مرحله ی آخر آبکشی استفاده می شود.آب داغ هوای داخل دستگاه را گرم کرده و این هوای گرم در اثر برخورد با استیل سرد محفظه به مایع تبدیل شده و به بیرون چکیده و بعد خشک می شود. این نوع از ماشین های ظرفشویی که از سیستم cool dray یا خشک کن بهره مند هستند برای خشک کردن ظروف از المنت حرارتی استفاده نمی شود.

خشک کن توربو

با استفاده از فن داخلی و RTE  هوای گرم به ظروف دمیده می شوند ، که به طور قابل توجهی طول روند خشک کردن را کاهش می دهد. امروزه از این عملکرد در مدل های معمولی استفاده می شود. قبلاً فقط در نسخه های گران قیمت استفاده می شد. مزایای چنین خشک کردن کیفیت و سرعت می باشد. اما معایبی نیز وجود دارد که می توان به مصرف برق اشاره نمود. 

 خشک کردن با اختلاف دما

این نوع مدل اخیراً تولید شده است. اصل کار تقریباً همان گزینه دوم است . اما هوای گرم به دلیل وجود فن گردش نمی کند ، بلکه به دلیل اختلاف دما است. دهانه هایی در بدنه محصول نزدیک جمع کننده آب برای نمونه برداری هوا وجود دارد.داخل مخزن کار گرم است و در جمع کننده آب سرد است و در نتیجه این اختلاف در هوا باعث گردش طبیعی و خشک شدن ظروف می گردد.

نوع خشک کردن  ظروف برای خرید ماشین ظرفشویی به انتخاب و ترجیح شما بستگی دارد: اگر می خواهید که صرفه جویی کنید گزینه های 1 و 3. و برای کاهش مدت زمان خشک شدن گزینه شماره 2 انتخاب بهتری است.

ما برای راحتی شما عزیزان پرفروش ترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار که در سایت  آسان جهاز نیز برای فروش قرار گرفته است را دسته بندی کرده ایم. با کلیک بر روی دکمه زیر میتوان هرکدام را جداگانه مشاهده و خریداری نمایید.

حالت ها و کنترل های ماشین ظرفشویی

متخصصان تعمیر لوازم خانگی خرید دستگاه هایی با طیف گسترده ای از ویژگی ها را توصیه نمی کنند: در عمل نشان می دهد 5-6 حالت زیر کافی است:

 • استاندارد
 • شدید، قوی
 • سریع
 • گزینه قبل از خیساندن
 • حالت اقتصادی
 • ظریف برای شیشه و ظروف چینی.

بعضی از مدل ها از عملکرد نیمه بار استفاده می کنند که باعث صرفه جویی در مصرف آب ، برق و باتری می شود. ماشین های ساخته شده در حال کار دارای یک چراغ قرمز هستند، در پایان رنگ آن سبز می شود.

روشهای اتصال

در حالت ایده آل ، نمایندگی ها و یا متخصصان در اتصال لوازم خانگی ظرفشویی تازه خریداری شده را نصب و آماده به کار قرار می دهند. چرا که با توجه به مدل های مختلف تولیدی و تجهیزات ثابت و قطعات کاری جداگانه می توانند به طور مستقل از یکدیگر متصل شوند.

میزان صدا

استانداردهای موجود امکان قرار گرفتن در معرض صدا تا 60 دسی بل را برای لوازم خانگی فراهم می کند ، اما تولیدکنندگان سعی می کنند از حد 45-55 دسی بل بیشتر نشوند. کم صدا ترین ماشین دارای سطح صدا 40-45 دسی بل است ، که این صدا همانند یک مکالمه و گفتوگوی عادی بین دوطرف میباشد.

امنیت

همه مدل ها در برابر نشت محافظت می شوند. پیچیدگی محافظت از محصول به طور قابل توجهی بر هزینه آن تأثیر می گذارد.

در مدل های برتر ، یک سیگنال قابل شنیدن ارائه می شود که بلافاصله کاربر را از یک حادثه مطلع می کند.

توسعه دهندگان همچنین به باز شدن غیرمنتظره درب توسط کودکان در حین کار و محافظت در برابر شوک الکتریکی فکر کردند: اگر در را باز کنید ، به طور خودکار از منبع تغذیه جدا می شود.

بسیاری از مدل ها مجهز به محافظت در برابر مداخله کودک هستند: در هنگام شستشو درها قفل شده و کودک نمی تواند آنها را باز کند.

خصوصیات منفی

ماشین های ظرفشویی اشکالاتی دارند که چندان واضح نیستند ، اما نمی توان همین ها را نادیده گرفت.

 • به طور دوره ای خرید موادی برای کاهش سختی آب ، نمک و مواد شوینده لازم است.
 • دستگاه فضای آشپزخانه را اشغال می کند.
 • قیمت چنین لوازم خانگی هنوز هم بسیار بالا است.
 • باید ظروف را به طور مستقل بارگیری کنید و آنها را از آلودگی عمده تمیز کنید تا فیلترها مسدود نشوند.
 • اگر بخواهید از دستگاه بیش از یک بار در روز استفاده نکنید و شروع به بارگزاری  ظروف در آن نمایید.در حالی که ظروف کثیف در آن جمع می شوند ، به همین دلیل اتاق کار می تواند “بو” بگیرد.
 • در بعضی موارد شما باید از حالت قبل از خیساندن استفاده کنید.
 • همه ظروف آشپزخانه در ماشین ظرفشویی قابل شستشو نیستند. ظروف چدنی و استیل ، ظروف چوبی و… . (که این موضوع نیز در مقاله ای دیگر به نقد و بررسی آن میپردازیم.)

نحوه بررسی هنگام خرید ماشین ظرفشویی

قبل از خرید یک ماشین ظرفشویی باید مواردی که برای شما کاربردی است را مطالعه نمایید. پس برای خرید ، عجله نکنید و دستورالعمل های پیوست شده در کاتالوگ را بخوانید.که تمام ویژگی های محصول را نشان می دهد. معمولاً خدمات پس از فروش ماشین را با پرداخت هزینه یا بدون دریافت هزینه تحویل و نصب می کند.

بعید است که در هنگام خرید بتوانید کاملاً دستگاه را بررسی کنید: بررسی اصلی پس از تحویل و استقرار محصول انجام می شود. در اینجا تفاوت های ظریف زیادی وجود دارد:

 1. اگر دستگاه را تحویل گرفته اید ، کار شما بازرسی و بررسی خارجی است.
 2. بازرسی از ظاهر باید دقت داشت هر گونه آسیبی به دستگاه غیر قابل قبول است ، شما باید بلافاصله دستگاه را به فروشگاه مرجوع کنید.
 3. دستورالعمل ها را بررسی کنید ، باید به زبان انگلیسی یا فارسی باشد. کارت گارانتی باید با مارک انتخابی شما یکی باشد.
 4. پس از برقراری ارتباط ، مرحله به مرحله محصول را بررسی کنید:
  • دستگاه را در حالت استراحت بگذارید تا نحوه قرار گیری ظروف روی قفسه های شستشو را بررسی و از سالم بودن و با کیفیت بودن ان اطمینان حاصل نمایید.
  • آیا به اندازه کافی آب گرم می شود؟
  • کیفیت دفع فاضلاب ؛
  • عدم نشت
 5. محافظت در برابر باز شدن غیر مجاز درب را بررسی کنید.

فقط در صورت مطمئن شدن از اینکه دستگاه مطابق با تمام اقدامات ایمنی تجهیز است و به راحتی کار می کند ، می توانید رسید را امضا کنید و هزینه نصب را پرداخت کنید.

امیدواریم توانسته باشیم شما عزیزان را برای خرید بهترین ماشین ظرفشویی با عملکردی مناسب راهنمایی نماییم.

منتظر نظرات ارزشمند شما عزیزان هستیم.

مجله اینترنتی افق برتر

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.