ماشین ظرف شویی

علت کدر شدن ظروف درماشین ظرفشویی+(فیلم آموزشی)

کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ها از لوازم خانگی هستند که اکنون تجهیزات استانداردی در آشپزخانه محسوب می شوند. که در واقع باعث صرفه جویی در زمان می شود. زیرا تمام ظروف کثیف ، همچنین لیوان ها ، کارد ، چنگال ، بشقاب و  … در آن تمیز می شوند.

اما بعد از گذشت مدتی کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزار دهنده باشد با گذشت زمان ممکن است شیری شوند. به این معنی که کدر ، مات و مایل به سفید شوند. دلایل این امر در  شیری شدن متفاوت است.

مهم نیست که لیوان های نوشیدنی است ، لیوان های کریستال یا شیشه ای یا ظروف میوه خوری و غذاخوری بلور از مارک های معروف مانند لئوناردو ، ریتزنهوف ، رویال یا تولید کننده دیگری همه و همه ممکن است تحت تأثیر این موضوع قرار گیرند.

راهای جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در این مطلب برخی از اطلاعات ، نکات و فعالیت های لازم خانگی مورد بررسی قرار میگیرد که برای تمیز کردن ظروف شیری بسیار مفید است.

در ادامه مطلب در مجله افق برتر در ابتدا شما عزیزان را دعوت می کنیم برای تماشای ویدیوی زیر در خصوص کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و راه های جلوگیری از آن و سپس سایر بخش ها را با دقت مطالعه نمایید.

چرا شیشه ها در ماشین ظرف شویی شیری می شوند.

اگر ظروفی دارید که زمانی براق بودند و حالا پس از بیرون آمدن از ماشین ظرفشویی کدر و شیری به نظر می رسند ، دلیل اصلی آن معمولاً رسوب گیری یا خوردگی شیشه است.

رسوب گیری ظروف شیشه در ماشین ظرفشویی

دلیل ظروف رسوب گرفته عمدتا به علت تمیز کردن در ماشین ظرفشویی است. به خصوص در مناطقی که دارای آب سخت هستند.اگر مقدار مواد شوینده یا همان مایع جلادهنده ظروف در مخزن کم استفاده شود یا حتی ممکن است بیشتر از حد معمول استفاده شود ، ذرات به تدریج روی لیوان ها جمع می شوند و باعث می شوند شیشه ها کاملاً کدر و مه آلود به نظر برسد. خوشبختانه با انجام اقدامات مناسب می توان مواد شوینده و رسوبات آهک را دوباره از بین برد.

خوردگی ظروف شیشه در ماشین ظرفشویی

خوردگی شیشه به این معنی است که شکاف ها و شکاف های کوچکی روی سطح شیشه ایجاد می شود. (احتمالاً به دلیل استفاده از مواد تمیز کننده شیمیایی است.) به این معنی که شیشه شکسته نشده است ، اما آسیب دیدگی باعث کدر شدن شیشه ها در زمان های مختلف می شود و بنابراین دیگر زیبا به نظر نمی رسند .

تمیز کردن ملایم می تواند تا حدودی خوردگی شیشه را کاهش دهد. اما معمولاً نمی تواند به طور کامل از آن جلوگیری کند. به دلیل ترکیبات مختلف شیشه ، برخی ظروف ها از همان ابتدا حساسیت بیشتری دارند.
بر خلاف رسوب گیری ، خوردگی شیشه دیگر قابل حذف نیست.

روش های شفاف و براق نمودن مجدد ظروف رسوب گرفته

تمیز کردن شیشه های شیری به طور عمده به درجه آلودگی بستگی دارد. اگر شیشه ها فقط کمی رسوب گرفته شده اند.می توانید رسوب را با یک پارچه شیشه ای میکروفیبر خشک پاک کنید. اگر پارچه میکروفیبر در دست ندارید ، می توانید از یک پارچه نخی برای جلا دادن به شیشه مات نیز استفاده کنید.

 اگر نتیجه مطلوب حاصل نشود.ممکن است آب ولرم و صابون کمک کند. برای انجام این کار ، کافی است یک قاشق غذاخوری صابون نرم را در آب گرم قرار دهید. ظروف را به دقت با یک پارچه تمیز کنید.سپس آنها را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. نمک سفره موجود در آب ولرم برای تمیز کردن شیشه شیری نیز بسیار مفید است.

سایر اقدامات برای پاک کردن ظروف کدر شده در ماشین ظرفشویی

سرکه ، جوهر لیمو 
مقداری از یک نمونه از موارد بالا که در منزل دسترس دارید انتخاب کنید. به آب گرم (اما نه خیلی داغ یا جوشان) اضافه کنید.ظروف و یا لیوان ها را با شکاف رو به پایین در محلول تمیز کننده قرار دهید. سپس حدود نیم ساعت در آن جا بگذارید تا مواد شوینده اثر بگذارد.

اگر در این مدت حباب های کوچک هوا در آب ایجاد شود.این نشانه آن است که رسوبات آهک شروع به حل شدن می کنند و پوشش ابری و شیری به تدریج از لیوان ها آزاد می شود.

اگر فقط چند لیوان رسوب شده برای تمیز کردن دارید.می توانید با خیساندن پارچه ای در سرکه یا جوهر لیمو و تمیز کردن لیوان ها با آن ، این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید .

اگر تمام رسوبات آهک و ماده تمیز کننده از بین رفته باشد.باید لیوان ها را دوباره زیر آب روان شستشو داده و سپس با یک پارچه میکروفیبر خشک و جلا داد.

قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی
برای از بین بردن رسوبات شیری از لیوان ها ، به سادگی یک قرص تمیز کننده دندان مصنوعی را در آب حل کنید ، سپس لیوان ها را با محلول تمیز کننده و یک پارچه جلا دهید.

استفاده از سیب زمینی خام 
همچنین برای از بین بردن رگه های شیری از لیوان استفاده از سیب زمینی خام مناسب است. برای افزایش قدرت تمیز کردن ، می توانید سیب زمینی خام را با کمی سرکه آغشته کنید. برای این کار سیب زمینی را پوست بگیرید ، بسته به شکل لیوان آن را به قطعات مناسب برش دهید ، سرکه را به آن اضافه و لیوان ها را با آن مالش دهید ، سپس با آب گرم بشویید و خشک کنید.

پاک کننده شیشه
در مواقع اضطراری ، می توانید لیوان های شیری را با یک شیشه پاک کن رسوب آن را تمیز نمایید و سپس آنها را در آب معمولی بشویید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به شیشه، شیشه پاک کن باید زیست تخریب پذیر باشد.

با شستن صحیح ظروف کریستال در ماشین ظرفشویی از کدر شدن آنها جلوگیری کنید.

پیش نیازهای بیرون آمدن ظروف کاملاً تمیز و براق ازماشین ظرفشویی  البته یک ماشین ظرفشویی کاملاً کاربردی ، استفاده از مایع جلادهنده ظرفشویی مناسب ، نمک مخصوص و مواد شوینده است. همانطور که برای یک نتیجه خوب شستشو برنامه صحیح شستشو ، دوز صحیح مواد شوینده مناسب و بارگذاری صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی مهم است.

چیدمان صحیح لیوان ها
 • لیوان ها را خیلی نزدیک به هم در ماشین ظرفشویی قرار ندهید ، و حدود 1 سانتی متر بین آنها فاصله بگذارید
دوز مواد شوینده
 • دوز مواد شوینده را به درستی استفاده کنید.
اضافه نکردن ظروف حین کار دستگاه
 • هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی که از قبل حاوی مواد شوینده هستند ، وسایل شستشو را به محفظه مخصوص ماشین ظرفشویی اضافه نکنید. این امر در مورد نمک مخصوص نیز صدق می کند.
سنجش مقدار سختی آب منطقه
 • در صورت امکان ، سختی آب را روی ماشین ظرفشویی تنظیم کنید.  این عمل باعث می شود تا خودکار مقدار نمک در ماشین ظرفشویی متناسب تنظیم گردد.  ظرف نمک را با نمک مخصوص نرمال پر کنید. (می توانید از سختی آب منطقه خود از طریق اداره آب یا شهرداری مطلع شوید.)
تنظیم دمای شست و شو
 • دمای شستشوی بیش از حد بالا نیز می تواند باعث شیری شدن لیوان شود.بنابراین بهتر است در برنامه شستشوی شیشه ، لیوان های حساس و گران قیمت را جداگانه تمیز کنید. یا برنامه ای با دمای پایین تر انتخاب کنید.
رسوب زدایی منظم از دستگاه
 • همچنین رسوب زدایی منظم ماشین ظرفشویی (بدون ظرف) با مواد تمیز کننده مناسب و خنثی سازی رسوبات توصیه شده و مفید است.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “علت کدر شدن ظروف درماشین ظرفشویی+(فیلم آموزشی)

 1. نگار گفت:

  چقدر جالب و آموزنده بود .
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.